제품 상세정보
원래 장소: 중국
브랜드 이름: YM
인증: High-tech Enterprise Certificate
모델 번호: YM-6565 평면 렌즈 UV LED 모듈
지불과 운송 용어
최소 주문 수량: 협상하다
가격: Negotiate
포장 세부 사항: 판지 상자
배달 시간: 7-10 근무일
지불 조건: 티/티
공급 능력: 100000
제품명: |
YM-6565 평면 렌즈 UV LED 모듈 |
힘: |
10W |
빛나는 크기: |
6.5mm*6.5mm |
전압: |
6.5-7.5V |
현재의: |
1-1.5A |
LED 칩: |
선택 사항 (LG/ Epileds/ Seoul) |
캡슐화 프로세스: |
고온 석영 렌즈 패키지 |
렌즈 각도를 봅니다: |
180 급 |
보증: |
1년 |
제품명: |
YM-6565 평면 렌즈 UV LED 모듈 |
힘: |
10W |
빛나는 크기: |
6.5mm*6.5mm |
전압: |
6.5-7.5V |
현재의: |
1-1.5A |
LED 칩: |
선택 사항 (LG/ Epileds/ Seoul) |
캡슐화 프로세스: |
고온 석영 렌즈 패키지 |
렌즈 각도를 봅니다: |
180 급 |
보증: |
1년 |
UV LED Chips 10W high power uv led module Line light source
1. Dimmable control: Output power is linearly adjustable from 0-100%
2. Vibration-insensitive: No filament structure, resistant to vibrations
3. Quiet operation: No fan or low-noise cooling system
4. Good consistency in output: Slow light intensity attenuation and high quality rate
5. No need for filters: Spectrally pure with minimal unnecessary wavelength bands
6. Suitable for 3D printing: Precise control over thin-layer curing
7. Fast curing: Curing can occur in seconds or milliseconds.
8. Complies with environmental regulations: RoHS and mercury-free certifications are easily obtained.
9. Low overall cost: Lower TCO due to power savings, reduced maintenance requirements, and high productivity.
| Product Name | UV LED Chips 10W |
| Power | 10W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 1 pcs |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 180 degree |
| Luminous Size | 6.5mm*6.5mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 6.5-7.5V |
| Current | 1-1.5A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1: What is UV LED curing?
A: Use ultraviolet LEDs to instantly harden coatings, adhesives, or inks.
Q2: How is it better than a traditional mercury lamp?
A:Energy-saving, long lifespan, mercury-free and environmentally friendly, and does not generate heat.
Q3: Which materials are suitable?
A:Plastics, glass, metals, ceramics, wood, etc.
Q4: How fast does it cure?
A:Generally 1-5 seconds, depending on the materials and formula.
Q5: How long is its lifespan?
A:LED lifespan is typically over 20,000 hours.
Q6: Do I need to use special ink/adhesive?
A:UV LED-sensitive materials must be used.
Q7: How long has the company been in this business?
A:Over 11 years of expertise in the UV LED field
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.